Klasy 2 na wycieczce

Dnia 9. maja bieżącego roku uczniowie klas 2 uczestniczyli w wycieczce do Żarnowca i Krosna.

Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w XIX wiecznej Szkole Ludowej w Żarnowcu, gdzie obecnie mieści sie muzeum. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, na których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu z kałamarza, tak jak to robiono w dawnych czasach. Było to bardzo ciekawe i zajmujące doświadczenie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to jedynego obiektu w Polsce prezentującego proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W ciągu trzech godzin dzieci poznały proces produkcji szkła w teorii i w praktyce.  W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.
Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Podopieczni mogli z bliska obejrzeć ten proces. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie szklanego medalu. Później  wychowankowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły poznać  prace artystów tworzących na szkle.  Zwiedziły interaktywne sale, poznały różnorodne właściwości i zastosowania szkła, poznały zasadę działania światłowodów i kalejdoskopów. Dzieci brały udział w warsztatach malowania na szkle. Powstały piękne prace, które każdy mógł zabrać ze sobą do domu.

Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSC_0097 d DSC_0206d DSC_0885d DSC_0930d DSC_0942d DSC_1001d huta szkła, żarnowiec huta IMG_20220509_133106d IMG_20220509_151227d IMG_20220509_155016d klę