Historia szkoły

Cofnijmy się w przeszłość. Nasza szkoła powstała w 1901 roku, gdy Stróże znajdowały się pod zaborem austriackim. Była to 4 – klasowa placówka, która mieściła się wówczas w budynku przy dworcu kolejowym. Wkrótce budynek okazał się za mały i w 1931 roku szkoła została rozbudowana z inicjatywy ówczesnego kierownika Antoniego Fydy. Dobudowano skrzydło jednopiętrowe z dwoma salami.

W czasie wojny budynek szkoły użytkowali Niemcy na kwatery żołnierskie. Wszystkie pomoce naukowe „zniknęły” ze szkoły.

W czasie okupacji prowadzono na terenie Stróż tajne nauczanie. Młodzież uczyli: Helena Stiller, Janina Laskowa i Ludwik Krzyżak.

Po wojnie inauguracja roku szkolnego nastąpiła 5 lutego 1945 r. Naukę zorganizowała Helena Stiller, pełniąca obowiązki dyrektora.

Młodzieży przybywało – a szkoła stawała się coraz ciaśniejsza. Kierownik szkoły – Antoni Fyda – czynił starania w Wydziale Oświaty o uwzględnienie budowy szkoły z inwestycji państwowych. Przy każdej okazji kierownik podejmował ten temat w dyskusjach z obywatelami Stróż, mającymi wpływ na społeczeństwo, aby zorganizować społeczna akcję budowy szkoły.

Jesienią 1958 roku podjęto decyzję o budowie nowych szkół. „Tysiąc szkół dla uczczenia tysiąclecia państwa polskiego” – brzmiało hasło władzy. W całej Polsce zaczęły powstawać komitety budowy. 28 stycznia 1959 roku wybrano Komitet Budowy Szkoły i podjęto uchwałę budowy szkoły.

Wobec oporu akcji budowy kierownik szkoły, postanowił skierować apel do społeczeństwa Stróż w formie ulotki. Przedstawił w niej warunki lokalowe szkoły, perspektywy na najbliższą przyszłość oraz uzasadnienie konieczności budowy szkoły.

19 listopada 1964 roku spisano w kancelarii szkoły protokół w sprawie przekazania terenu pod budowę Szkoły Pomnika 1000-lecia Państwa Polskiego w Stróżach. Niedługo czekały Stróże na rozpoczęcie budowy, bo 15 marca 1965 roku zgłosił się w kancelarii szkoły kierownik budowy.

22 maja 1965 roku odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę szkoły. W rok później 22 maja 1966 roku Stróże przeżywały imponującą uroczystość – oddano do użytku szkołę: „Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Bolesława Chrobrego”.

Stróże rozrastają się, przybywa mieszkańców, a co za tym idzie i uczniów. Doszło do tego, że uczniowie uczyli się w starym budynku przy dworcu (klasy 0 – III) i w „tysiąclatce” (klasy IV – VIII). Przez pewien czas szkoła korzystała z sal katechetycznych.

Wobec takiego stanu zawiązał się społeczny komitet rozbudowy szkoły, w skład, którego weszli min. Stanisław Kogut, Jadwiga i Jan Rząca, Reginald Szymczyk. Pozyskano sponsorów, również wieś włączyła się do finansowania rozbudowy poprzez zbiórki surowców wtórnych.

Dniem wyjątkowym dla społeczności szkolnej był 2 września 1996 roku. Tego dnia miała miejsce wojewódzka inauguracja roku szkolnego 1996/1997 połączona z oddaniem do użytku nowego segmentu szkoły. Trzy lata później cieszyliśmy się z posiadania nowoczesnej hali sportowej.

26 października 2006 r. również zapadnie pamięci społeczności szkolnej. To właśnie w tym dniu otrzymaliśmy sztandar szkoły. Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy opuścili jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów. Rangę sztandaru podnosi ceremonia jego poświęcenia, dzięki czemu ma wymiar nie tylko świecki, ale również religijny.

 

Opr. Agata Myśliwiec

 

 

Leave a Reply