Śliwkowy Pędzle Zdjęcie Uroda Makijaż Facebook Zdjęcie w Tle

8 Maja – Święto Bibliotek i Bibliotekarza

Już dzisiaj rozpoczyna się wielkie biblioteczne święto –

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020,

dziś również obchodzimy Dzień Bibliotekarza.

Ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku uroczyste świętowanie odbędzie się w zupełnie innej formie, bez obecności czytelników w bibliotece. Nasze działania przenosimy do sieci. Dołożymy wszelkich starań , abyście każdego dnia mogli  poznać i odkryć  kolejny tajnik, jaki skrywa ta skarbnica książek. Abyście rozkoszowali się jej bogactwem i pięknem.

DZIEŃ 1

Na początku naszej odkrywczej przygody zapraszamy Was do:

Najstarszej  biblioteki świata otwartej  dla zwiedzających

Od niedawna można zwiedzać najstarszą bibliotekę na świecie. Stanowi ona część meczetu Al-Karawijjina, który znajduje się w Fezie w Maroku. Wybudowany w 859 roku, przez stulecia pełnił funkcję centrum uniwersyteckiego, ale w ostatnich latach popadł w ruinę. Teraz, po trwającej 3 lata renowacji został otwarty dla zwiedzających.

Meczet Al-Karawijjin położony jest w marokańskim mieście, Fez. Został wzniesiony w IX wieku – jego budowę rozpoczęto w 859 roku. Przez stulecia funkcjonował jako centrum uniwersyteckie. Nauczano w nim m.in. Koranu, logiki i filozofii. Meczet ten jest uważany za jeden z najstarszych uniwersytetów świata. Jego nazwa pochodzi od tunezyjskiego miasta Kairuan, czwartego świętego miasta islamu. Z niego, według podań, pochodzi Fatima, córka Muhammada al-Fihri, inicjatorka projektu budowy świątyni.

maroko_biblio

Meczet Al-Karawijjin.|fot. www.tor.com

Częścią meczetu jest biblioteka – podobnie jak meczet, prawdopodobnie jest najstarszą tego typu budowlą zachowaną na świecie. Wcześniej, przez setki lat korzystali z jej księgozbiorów uczeni, poeci i teologowie, ale w ostatnich latach, podobnie jak cały meczet, popadła w ruinę. Teraz, po trwających trzy lata pracach renowacyjnych została ponownie oddana do użytku. I to nie tylko, jak we wcześniejszych latach, osobom pobierającym nauki w starożytnym centrum uniwersyteckim, ale również dla zwiedzających.

unnamed (1)

Czytelnia Al-Karawijjin.|fot. www.tor.com

Odnawianiem meczetu i biblioteki zajmowała się kanadyjsko-marokańska architektka, Aziza Chaouni, która dorastała w Fezie. Od 2012 roku wraz z zespołem architektów pracowała nad naprawieniem szkód, jakie wyrządził budynkom czas. M.in. została odtworzona mozaika w kształcie przypominającym ten istniejący na początku istnienia biblioteki.

mozaika_maroko

Odtworzono mozaika.|fot. www.tor.com

Na terenie centrum uniwersyteckiego pojawiły się również nowe elementy takie jak: kawiarnia, parasole nad patio czy muzeum, w którym można poznać historię meczetu i biblioteki. Czy jeśli będziecie kiedyś w Maroku, chcielibyście go zwiedzić?

Już niedługo kolejne odsłony ciekawych bibliotek, poznawajmy je razem!