Zamknięcie szkół do 26 kwietnia i przesunięcie egzaminów. Do tego obowiązek zakrywania ust i twarzy w przestrzeni publicznej. (2)

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

Majowe święta – kartka z kalendarza cz.3

Biblioteka online

5afabf529df69_o,size,1088x550,opt,w,q,71,h,88630e (1)

Konstytucja  to najważniejszy dokument w państwie. Dzięki niemu system władzy, jej kontroli i wybierania jest unormowany. Obywatele mają prawa  i wolności wynikające z konstytucji. Pierwsza polska Konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Już kilka dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki dzień 3 maja został uznany za święto narodowe.

Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku  była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczpospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności.

Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 maja byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Michałowski, Hugo Kołłątaj.

Znaczenie  Konstytucji było wyjątkowe, bowiem :

-znosiła liberum veto i wolną elekcję – czyli odtąd tron w Polsce stawał się dziedziczny, a uchwały sejmowe miały zapadać większością głosów i posłowie nie mogli już zrywać sejmów;

– brała  chłopów pod opiekę prawa;

– polepszała się sytuacja mieszczan;

– zwiększała się liczba wojska;

Wiele zapisów zawartych w Konstytucji dotyczyło zagadnień istotnych także w dniu dzisiejszym stąd tak ważne jest jej znaczenie. Po 373 dniach przeciwnicy ustawy – Polacy popierani przez Rosję – zawiązali w Targowicy konfederację przeciw nowej konstytucji i rozpętała się wojna. Przegrana Polski przekreśliła dzieło Sejmu Wielkiego. Mimo, to odnieśliśmy zwycięstwo moralne. Samo uchwalenie Konstytucji było dowodem na to, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku.

Coroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wiążą się nierozerwalnie z podobnymi jak przed laty dążeniami do odbudowy                i umocnienia ojczyzny. Tym razem  tegoroczne uroczystości  nie mogą odbyć się w tradycyjnej formie z barwnym korowodem i składaniem kwiatów.

Dlatego ozdóbmy nasze mieszkania i domy narodowymi flagami. Cieszmy się , w otoczeniu domowników  odpoczywajmy w dniu naszego narodowego święta!